Boru hattı mı kuruyorum, kovayla su mu taşıyorum?

Numan Çebi
1 min readJan 16

--

Öncelikle soruya yanıt vererek başlamak istiyorum. Net bir tarih hatırlamasam da dönem olarak yaklaşık 25 yaşlarındayken kovayla su taşımayı bıraktım, boru hattı kuruyorum diyebilirim. Başlıktaki cümlenin geçtiği hikayeyi okuyunca, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Hala bu bozuk paslı çarkın bir dişlisiyim (anlatacağım) ancak bunu tercih ettiğim için öyleyim; erken emekli olabilecek durumda olsam dahi işimi ve üretmeyi çok sevdiğim için hobi olarak ve büyük bir keyif alarak çalışıyorum.

Robert T. Kiyosaki’nin baştan sona düzenli olarak okumayı epeydir ertelediğim en popüler kitabını, bir çırpıda bitirdim. Zengin Baba Yoksul Baba ‘dan bahsediyorum elbette.

Kitapta katıldığım ve katılmadığım çok şey oldu. Geçmişte düzensiz olarak içinden çok alıntıya denk geldiğim ve hakkında çok makale okuduğum kitabın kendisini okuduğumda, bilginin bileşik getirisi amacına hizmet edeceğine emin olsam da kısa vadede yatırımlarımı şekillendireceğim yeni ve şok edici bir bakış açısı kazandırmadı. Bazı anekdotlar insana farkında olamayacağı kadar faydalı olabiliyor, böyle düşündüğümden bu hikaye ile ilgili yazıyı kaleme alıyorum.

Başlıktaki sözün geçtiği hikayeyi ve yazının devamını blogumda okuyabilirsiniz.

Originally published at https://blog.numancebi.com.

--

--

Numan Çebi